Haber

Başkan Yardımcısı Oktay: “80 bin 88 vatandaşımız kurtarılarak hastanelerde tedavi altına alındı”

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremle ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “80 bin 88 vatandaşımız kurtarılarak hastanelerde tedavi altına alındı” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin ardından AFAD Genel Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Hasar tespit çalışması yapılana kadar evlerden uzak durulması uyarısında bulunan Oktay, “Hasar tespit çalışması yapılana kadar evlerden uzak durulması uyarısı halen geçerli. 34 bin 254 arama kurtarma personelimiz bugün saha çalışmasında. Armama kurtarma personeli de dahil olmak üzere sahada iş makineleri ile ilgili bir sıkıntımız yok. Dünyadan gelen destek çok güçlü bir şekilde devam ediyor” dedi.

“80 bin 88 vatandaşımız kurtarılarak hastanelerde tedavi altına alındı”

1 milyon 50 bin civarında vatandaşın geçici barınaklarda olduğuna dikkati çeken Oktay, “80 bin 88 vatandaşımız kurtarılarak hastanelerde tedavi altına alındı. Burada vatandaşlarımızın beslenme ve temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Doğal afet tahliyelerini de gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızı bu yönde teşvik ediyoruz, sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlayalım” dedi.

“190 bin vatandaşımız bölge dışına tahliye edildi”

Tahliyelerle ilgili vatandaşlara her türlü desteğin verildiğini ifade eden Oktay, “190 bin vatandaşımız bölge dışına tahliye edildi. 90 bine yakını bölge dışında oluşturduğumuz geçici barınaklarda, geri kalanı ise tahliye edildi. yakınlarının yanına yerleşti.”

“Yoğun hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor”

Ağır hasarlı binaların tespitinin bir an önce yapılması gerektiğini belirten Oktay, “Yoğun hasar tespit çalışmalarımızı sürdürüyoruz, vatandaşlar evlerine dönebilecek. İstiyoruz” dedi. Kalıcı konutların inşaatını Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi 1 yıl içinde tamamlamak. Binalarının durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımız e-Devlet üzerinden adreslerini girdiklerinde yapılarının durumunu öğrenebilecekler.” – ANKARA

vezirkopru-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu