Haber

Türkmenistan, diplomalarını geçerli gördüğü Türk üniversitelerinin sayısını artırdı

Türkmenistan’da 2023 yılında diplomaları ülkede geçerli olan yabancı üniversiteler listesinde Türkiye’den 61 üniversite yer aldı.

Türkmenistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde 2023 yılı diplomaları Türkmenistan’da geçerli olan yabancı üniversitelerin listesi açıklandı. Listede 1500’den fazla üniversite yer aldı.

Listede Türkiye’den 61 üniversite yer alırken, söz konusu üniversitelerde okuyan Türkmen gençlerinin diplomaları Türkmenistan’da geçerli sayılacak.

Türkmen gençlerinin yurt dışında eğitim görmeleri ve yurt içinde diplomalarının onaylanması ile yakından ilgili olan kanun 2019 yılında imzalanmıştır.

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov’un imzaladığı “Türkmenistan’da yüksek ve orta öğretim diplomalarının onaylanmasına ilişkin usul” kararına göre Türkmenistan Milli Eğitim Bakanlığı her yıl diplomaları ülkede geçerli olan ülkelerin üniversitelerini açıklıyor.

Listedeki üniversitelerde okuyan Türkmen gençleri diplomalarını yurt içinde onaylattıktan sonra devlet kurumlarında çalışabiliyor.

Türkmenistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2022 yılında açıkladığı geçerli diplomalı yabancı üniversiteler listesine Türkiye’den 54 üniversite dahil edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu