Haber

Necip Hablemitoğlu Davası Usul İtirazlarıyla Başladı

GÜRKAN DEMİRTAŞ

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Necip Hablemitoğlu suikastı davasında Fetullah Gülen ve eski Özel Kuvvetler Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Alay Komutanı Mustafa Levent Göktaş’ın da aralarında bulunduğu 10 sanığın yargılanmasına başlandı. Tutuklu sanık Gökhan Nuri Bozkır’ın avukatı, müvekkilinin Ukrayna’daki davası bitmeden Türkiye’de yargılanamayacağını savundu.

Aralarında Fetullah Gülen ve Mustafa Levent Göktaş’ın da bulunduğu 10 sanık hakkında Necip Hablemitoğlu suikastı nedeniyle açılan davanın ilk duruşması bugün Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Gökhan Nuri Bozkır, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Fikret Emek, Mustafa Levent Göktaş, Aydın Köstem ve tutuklu sanıklar Mehmet Narin hazır bulunurken, diğer tutuklu sanıklar Enver Altaylı da SEGBİS üzerinden duruşmaya katıldı. Duruşmaya Necip Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu ve kızları da katıldı.

MÜŞTERİM TÜRKİYE’DE DEĞERLENDİRİLMEZ”

Duruşmada sanık avukatı Gökhan Nuri Bozkır, müvekkilinin Ukrayna’da yakalandığını, iade edilmesine rağmen Ukrayna’daki davasının henüz sonuçlanmaması nedeniyle Türkiye’de yargılanamayacağını savunarak müvekkilinin savunmasının geri alınmasını istedi. durumu netleşene kadar alınacak.

Gökhan Nuri Bozkır ise cezaevindeyken İçişleri Bakanlığı tarafından kendisine gönderilen ve içinde bulunduğu süreleri gösteren belgelerde şu anda yurt dışında olduğunun belirtildiğini belirtti.

LEVENT GÖKTAŞ’IN AVUKATI, MÜŞTERİSİNİN ÖRGÜTSEL SUÇLARDAN İNCELENMEYECEĞİNİ SAVUNDU

Mustafa Levent Göktaş’ın avukatı, müvekkilinin sadece kasten adam öldürme suçundan iade edildiğini, örgüt suçundan iade edilmediğini ve bu nedenle bu suçtan sorgulanamayacağını belirterek orta karar verilmesini istedi.

Hablemitoğlu Ailesi’nin avukatı ise sanık avukatlarının talebinin reddedilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, tarafların yol taleplerini karara bağlamak üzere duruşma için bir saat ayırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu