Haber

Karadeniz’de İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma batık Alman denizaltıları görüntülendi.

Kocaeli ve Sakarya açıklarında yapılan dalışlarda 2. Dünya Savaşı’ndan kalma batık Alman denizaltıları U23 ve U20 ele geçirildi.

Sualtı görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibi, Kandıra ilçesi Bağırganlı Limanı’nda Sakarya Karasu açıklarında 35 metre derinlikte, kıyıdan 3 mil açıkta bulunan U23 Alman denizaltısını ve U20’yi filme aldı.

Dalış sırasında yapılan kayıtlarda, kum zeminde sağ yanına yatmış olan denizaltının midyelerle kaplı olduğu görülüyor.

İzlenimlerini paylaşan Ceylan, mükemmel bir doğaya sahip olan Bağırganlı’daki kıyı habitatının büyüleyici manzaralarla dolu olduğunu söyledi.

Buraya 3 mil açıkta Alman denizaltısını görmek için geldiklerini belirten Ceylan, Kerpe Dalış Merkezi Eğitmeni Sedat Türkmen eşliğinde yaptıkları dalışlarda tarihe tanıklık ettiklerini söyledi.

Alman denizaltısının hikayesine değinen Ceylan, şunları kaydetti:

“II. Dünya Savaşı’nda Hitler, Sovyetler Birliği’ne karşı denizlerde üstünlük sağlamak için önce karadan, ardından Tuna Nehri üzerinden ve Romanya’nın Köstence Limanı’ndan Karadeniz’e 6 denizaltı çıkardı. Sovyetler Birliği’nin birçok gemisini batırdılar.” ‘Kurt Sürüsü’ olarak tanındılar.Savaş sonunda bu gemiler ortada kaldı.Bazıları Sovyetler Birliği tarafından batırıldı.Üçü de Karadeniz’in ortasındayken Almanya, Bu talimata göre batırılan 3 denizaltıdan 2 tanesi kıyılarımızdadır.Biri hızlı bir şekilde 3 Mil açıkta, 35 metre derinlikte, 42 metre uzunluğunda.Diğer bir U20 de Karasu açıklarında.Biz daldık ve fotoğrafladık. … Tarihin yaşayan parmak izlerine dokunmak olağanüstü bir duygu.Tüm dalış severlerin mutlaka görmesi gerektiğine inanıyorum.”

“Turizme katkı sağlamayı hedefliyoruz”

Kerpe Dalış Merkezi eğitmeni Sedat Türkmen, efsane denizaltı U23’e ilk dokunanlardan biri olduğunu söyledi.

Bağırganlı’nın hikayesi olan bir dalış noktası olduğunu dile getiren Türkmen, U23’ü ilk kez arkadaşı Volkan Demircioğlu ile birlikte gördüklerini kaydetti.

Türkmen, U23 denizaltısını turizme kazandırmayı hedeflediklerini, başarmaları halinde ziyaretçilere eşlik edip birlikte dalış yapacaklarını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu