Haber

İzmir ve çevre illerden deprem bölgesi için yardım seferberliği sürüyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenenler için İzmir, Manisa ve Aydın’dan 11’e kadar yardım tırları gönderilmeye devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 10 günde 159 tır, 124 tır, 3 uçak, 3 gemi ve 4 otobüs kargo ile yardım gönderildi.

Kira yardımı ve depremzedeler için yardım malzemesi alımı dahil toplam bağışın 65 milyon 283 bin 630 liraya ulaştığı belirtildi.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’de iki, Hatay’da bir olmak üzere üç atölyede konteyner üretimine başladığı belirtildi.

Fen İşleri Daire Başkanlığı ve ESHOT Genel Müdürlüğü’nün İzmir’deki atölyelerinde hazırlanarak demonte olarak Hatay’a gönderilen konteynerlerin burada monte edilerek depremzedelerin kullanımına sunulduğu, 500 konteynerin de İzmir’de hizmete açılacağı belirtildi. ilk aşama.

İzmir Adliyesi depremzedeleri unutmadı

Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) Hatay’a atadığı İzmir Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Mehmet Akif Dönertaş, Hasan Onur Dinç, Özkan Gündoğan, Can Tuncay, Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Bülent Dinçer ve savcılardan oluşan heyet yaralıları ziyaret etti. çocuklar tedavi gördükleri hastanelerde.

Depremden 150 saat sonra enkazdan çıkarılan Ömer’in de aralarında bulunduğu depremzedelere oyuncaklar veren Cumhuriyet savcıları, sağlık çalışanlarına da geçmiş olsun dileklerini iletti.

Yunan stajyer de katkıda bulunuyor

AFAD, Türk Kızılayı, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları tarafından ilk günden bu yana Aydın’dan deprem bölgesine 247 yardım TIR’ı gönderildi.

Germencik ilçesindeki Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde gönüllü usta öğretici ve kursiyerler depremzedeler için uyku tulumu, atkı ve berelerde çalışmalarını sürdürüyor. İlçede evlenip stajyer olan Yunanistan’dan Maria Damianidou da çalışmalara destek veriyor.

Damianidou, depremin Yunan halkını çok üzdüğünü belirterek, “İhtiyaç olduğu için burada çalışıyoruz. Bunları depremzedeler için hazırlıyoruz. Çok kötüydü. Beklenmedik bir şeydi. Türkçesi, Yunancası, Japoncası aynı. Hepimiz insanız.” söz konusu.

Manisa

Manisa Valiliği de deprem bölgesine 425 TIR ve 242 tır dolusu yardım malzemesi gönderildiğini, kentteki depremzede sayısının 7 bin 247’ye ulaştığını bildirdi.

İlim Yayma Derneği Manisa Şube Başkanı Recep Özgüvenç de şehre gelen depremzede öğrencilere burs vereceklerini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu