Haber

Deprem bölgesinde enkaz altında kalan 6 kişiyi kurtaran itfaiye Zonguldak’a döndü.

Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarını güçlendirmek için bölgeye giden Karadeniz Ereğli Belediyesi itfaiyesi, enkaz altında kalan 6 kişiyi kurtararak Zonguldak’a döndü.

Deprem bölgesinde çalışmalarını tamamlayarak ilçeye dönen 35 kişilik ekip, Atatürk Kültür Merkezi’nde kurulan yardım toplama merkezinde Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın yanı sıra vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılandı.

Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş, 35 kişilik ekip ve 6 tam donanımlı araçla deprem bölgesinde çalıştıklarını belirterek, “Görevleri sırasında 6 kişiyi kurtardık. Şans eseri Irmak kızımızı çıkardık. Kahramanmaraş’ta 170’inci saatte saatlerce istirahat etti ve işine devam etti.” söz konusu.

“Bir cana bin çizme feda olsun”

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 89 saat sonra enkazdan kurtarılan 23 yaşındaki Yiğit Akar’a teknesini veren itfaiye eri Burak Demirören, kurtarma sırasında yaşadıklarını anlattı.

Binada dinlediklerini ancak bir şey duymadıklarını, karşı binada dinlerken canlı olarak tespit edildiklerini ifade eden Demirören, “Aşağıdan bir tık sesi duyduk. Depremde bir yere değil de bir yere vurarak sinyal verilebilir. ‘Üşüyorum’ diyerek ayakkabı istedi. ‘Fedakarlık sana’ dedik, botlarımızı verdik.Maalesef annesi, babası ve ablası hayatını kaybetmiş.ifadelerini kullandık.

Depremzedeler ilçede ağırlandı

Öte yandan, ilçeye gelecek depremzedelerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yardım toplama merkezinin bir bölümü de ücretsiz markete dönüştürüldü.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli halkının ilçeye gelen depremzedeleri karşıladığını belirtti. dedi.

Gıda ve giyecek malzemesi taşıyan tır ise dualarla deprem bölgesine hareket etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu