Ekonomi

ABD borç tavanı baskısı

Altın, kritik ABD borç tavanı anlaşmasının Kongre’den geçeceğine dair artan iyimserliğin olası bir temerrüde ilişkin endişeleri hafifletmesiyle Mart ortasından bu yana en düşük seviyesinden geriledi.

Spot altının onsu 1.936 dolar civarında. Ons altın ve orta banka Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın 1.260 TL civarında.

ABD Lideri Joe Biden ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Çarşamba günü erken bir tarihte yapılması beklenen oylama başlamadan önce yasa tasarısı için gerekli takviyeleri toplayacaklarından emin olduklarını söyledi.

Anlaşma, her iki tarafın ölçülü ve pragmatik kanatlarının önde gelen isimlerinden erken takviye aldı.

Bu, spot altın gibi güvene dayalı liman varlıklarının çekiciliğini azaltarak, başarılı bir uzlaşma için fiyatlandırmanın artmasına yardımcı oldu.

Tahvil piyasasında, Anma Günü tatilinin ardından süreçlerin yeniden başlamasıyla birlikte vadesi dolmak üzere olan tahvil faizleri, son dönemde gördüğü yüksek seviyelerden geriledi.

Yatırımcılar, Fed’in kalıcı enflasyonu azaltmak için Haziran veya Temmuz’da faiz oranlarını yeniden artıracağına dair artan beklentiler arasında bu hafta açıklanan istihdam bilgilerini yakından takip edecekler.

Yüksek faiz oranlarının faiz getirmeyen altını olumsuz etkileyeceği son haftalarda beklentiler değerli metal üzerinde baskı oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu